Neden tutuklandım ve para cezasına çarptırıldım? Çin hükümeti baş suçlu

Abdurehim Gheni:

Tercumu yapan: Ulku Hilal Kacar

16 Ağustos 2020

Benim adım Abdurehim Gheni, bir Hollanda vatandaşıyım. Hollanda’da eşim ve üç çocuğumla yaşıyorum.

23 Mayıs 2017’den bu yana 19 akrabamı görmedim  onlarla konuşamadım. 2017, etnik azınlıklara yönelik Çin ayrımcılığının arttığı, Uygurlar için önemli bir yıldı. Memleketim Uçturpan’da kalsaydım, hapsedilmiş olacaktım ve muhtemelen bugün hayatta olmayacaktım. Tanrı beni bu kaderden kurtardı ve sessiz Uygur halkının ve diğer Türk azınlıkların sesi olmamı sağladı.

Haziran 2018’de Hollanda Parlamento Binası önündeki Dam Meydanı’nda protesto gösterisine başladım. Protestom, dünyanın her yerinden turistlerin büyük ilgisini çekti. Sonuç olarak 5 binden fazla turist, AB İnsan Hakları Komitesi’ne göndermek üzere başlattığım “Toplama kampları Kapatılsın, Uygurlara özgürlük” imza kampanyasına imza verdiler.

Amsterdam, Paris ve Cenevre’deki BM Genel Merkezi önünde kapsamlı protestolar gerçekleştirmeme rağmen, bugüne kadar ailemin ve akrabalarımın nerede olduğunu bulamadım. Kral Willem-Alexander, Başbakan Mark Rutte ve Dışişleri Bakanı Stef Blok’a Çin hükümetinden ailemin nerede olduğu hakkında bilgi vermesini talep eden birçok mektup yazdım, ancak aradığım cevapları henüz almadım. Hollanda Dışişleri Bakanlığı bana, gerekli tüm bilgileri Den Haag’daki Çin büyükelçiliğine gönderdiklerini, ancak onlardan daha fazla yanıt almadıklarını veya Çin büyükelçisine bir cevap vermesi için baskı yapamadıklarını bildirdi.

abdurehim gheni arrested

Hollanda hükümetinden ailem hakkında diplomatik kanallar aracılığıyla bilgi almasını istedim. Yine de Çin hükümeti yanıt vermedi. Akrabalarımın bilgilerini bulma ve Çin hükümetine daha fazla baskı yapma umuduyla, 12 Ağustos 2020’den beri Hollanda’daki Çin Büyükelçiliği önünde protestoya başladım.

 

  • Her şey Çin hükümetinden ailem hakkında bilgi vermesini talep etmekle ilgiliydi ve Çin hükümetinden masum aile üyelerimi toplama kamplarında veya hapishanelerde iseler derhal serbest bırakmasını talep ediyorum. Ancak protestomun ilk gününde Çin hükümeti aldırmadı ve umursamadı. Bu yüzden istek mektubumu 13 Ağustos ertesi gün ÇKP Büyükelçisine teslim etmeye karar verdim.

china embassy netherland

  • Çin Büyükelçiliğine girmeye çalıştığımda, gardiyan beni durdurdu ve hemen ayrılmamı istedi. Onunla, ailemin ve diğer milyonlarca Uygur insanının trajedisinden sorumlu olanın Çin olduğunu ve bana bir açıklama yapmaları gerektiğini savundum. Polisi aradılar ve polis geldi ve ben gözaltına alındım. Daha sonra 1000 Euro para cezası ile serbest bırakıldım.
  • Daha sonra, aile üyelerimin nerede olduğu konusunda bilgi talep etmek için Çin Büyükelçisinin arabasını Çin Büyükelçiliği önünde durdurmaya çalıştım. Ancak Çin büyükelçisi arabasından inmeye cesaret edemedi. Bunun yerine arabasının etrafında döndü ve gitti.

Abdurehim-Gheni-Chinas-Embassy

ÇKP, yaşadıklarımdan, para cezasından ve polis tarafından gözaltına alınmasından tamamen sorumludur!

 

ÇKP ailem hakkında bilgi talebim üzerine sessiz kaldığından dolayı para cezasına çarptırılmam ve ÇKP’nin akrabalarım hakkında bilgi vermemesi ve aile üyelerimin yasadışı gözaltına alınmasına karşı bir dava açacağım.

— met Abdurehim Gheni Uyghur.